SES KISIKLIĞI

Ses kısıklığı ; ses kalitesindeki tüm değişiklikleri kapsayan bir terimdir. Yani sesiniz kısık, çatallı, boğuk,  yorgun, ince veya kalın olabilir. Gırtlak(larenks) ve içinde yerleşmiş olan ses telleri sesin oluşumunda yer alan en önemli bölge olup ses kısıklıklarından da büyük oranda sorumludur.

Ses kısıklıklarının büyük çoğunluğu kısa sürede düzelir. En sık neden olarak “Akut larenjit” karşımıza çıkar. Akut larenjitler  nezle, soğuk algınlığı gibi sık karşılaşılan hastalıklar sonucu gelişebileceği gibi bazen de aşırı bağırmak(mesela maça gitmek) sonucunda ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlar 7-10 gün gibi kısa sürede uygun tedavi ile düzelir.

Yine sesin uzun süre uygunsuz şekilde kullanılması sonucunda( şarkıcı, avukat, doktor, politikacı) gibi ses teli nodülü gelişebilir. Yine aşırı bağırmalardan sonra ses teli içine kanamalar olarak polip oluşumu görülebilir.

Bir diğer ses kısıklığı nedenide mide içeriğinin yemek borusundan yükselerek  ses telerine ulaşması ve tahriş etmesidir. Bu duruma larengofarengeal reflü denir. Bu hastaların çoğunda genel mide reflüsü şikayetleri/ mide şikayeti yoktur. Boğaz temizleme isteği, kuru öksürük,

boğazda sıkılma hissi , geniz akıntısı hissi ve özellikle sabahları fazla olup gün içinde hafifleyen ses kısıklıkları olur.

Toplumda en sık karşılaşılan sebeplerden biriside sigara içimidir. Sigara başta gırtlak kanseri ve diğer solunum yolu kanserlerinin sebepleri arasındadır. Sigara içen kişilerde ses kısıklığının olması ve 3 haftadan fazla sürmesi durumunda K.B.B hastalıkları uzmanına muayene olmanız önerilir.  Ses kısıklığı( uzun süreli) ile birlikte kulaklara vuran ağrı, boğaz ağrısı, boğazdan kan gelmesi, yemek yemede zorluk-yutma zorluğu, boyunda elinize gelen şişlik vs ilave şikayetleriniz olması durumunda yine K.B.B uzmanına muayene olmanız uygun olur.

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş