KULAKTA SIVI TOPLANMASI (SERÖZ OTİT)

Orta kulakta sıvı,  sıklıkla çocuklarda görülür. En sık sebebi öztaki tüpünün fonksiyonun tam gelişmemesidir.. Sıklıkla çocuklarda görülmesinin nedeni öztaki tüpünün çocuk ve erişkindeki yapısal farklarına bağlıdır. Öztaki tüpü dışında diğer sık sebepler arasında iyi tedavi edilmemiş/ yetersiz tedavi edilmiş orta kulak iltihapları( Otitis media) gelir.

       

  

Birlikte görüldüğü durumlar nelerdir?

Çocuklarda sıklıkla büyümüş/infekte geniz eti (adenoid) ile birlikte görülür. Yine sigara dumanına ve hava kirliliğine maruz çocuklarda daha sık görülür.

 

                                                                                               

 

Yakınmalar nelerdir?

En sık yakınma işitmede hafif azalmadır. AĞRI OLMAZ. ATEŞ OLMAZ.Televizyonun sesini duyamama, sınfta öğretmenin konuşmasını anlamama ya da anne babanın konuşmasını “ efendim ?, ne ne “ tarzında anlamama şeklinde ortaya çıkabilir. Okul başarısında düşme görülebilir.  İlaç tedavisine rağmen 3-4 aydan uzun süren sıvı toplanması durumlarında içe kapanıklık ve entelektüel kapasitede düşme yanında  kronik orta kulak hastalıklarına yol açabilir.

 

Tedavisi nasıldır?

Tedavide ilk seçenek ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile hastalık büyük oranda iyileşir.   Kulak zarında incelme/çökme vs olmayan durumlarda takip ile izlenebilir. Orta kulağa hava akımını artıran yöntemler (politzerasyon) uygulanabilir. İlaç ve mekanik tedavilerle orta kulaktaki sıvı azalmazsa cerrahi yöntemle kulak zarına tüp takılabilir.

 

   

 

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş