Yüz Bölgesinde Botoks Uygulaması

Yüz Bölgesinde Botoks Uygulaması

Botoks nedir ve nasıl uygulanır?

Botoks uygulaması, clastridium botulinium adlı bir bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bir etken maddenin, kas hareketlerini engellemek amacı ile kas içine enjekte edilmesi prensibine dayanır. Botoks uygulamasının fonksiyonel ve kozmetik olmak üzere pek çok kazanımı vardır. Her ilaçta olduğu gibi uygun dozajda ve uygun yerde uygulandığında botoksun faydalı etkileri oldukça yüz güldürücüdür.

Uygulama her yaştaki hastaya yapılabilir. Cerrahi ve kesi olmaksızın hızlı ve kolayca etki eden bir tedavi şeklidir. Botoksun yüze uygulanmasında mimik oluşturan yüz kasları hedeflenir, kaslar gevşetilir ve kırışıklıkların oluşmasını durdurmak için bu kasların hareketi en aza indirilir. Yüzde oluşan çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için doğrudan kaslara uygulanan az sayıda küçük, pratik ve ağrısız enjeksiyonla yapılır. Kolay, hızlı ve ağrısız bir prosedürdür, öğle arasında bile uygulanıp bitirilebilir. Hasta hemen sonrasında normal hayatına dönebilir. Sadece yüzü pürüzsüz ve esnek tutmanın hızlı ve kolay bir yolu olarak değil, aynı zamanda kronik baş ağrıları ve aşırı terleme (hiperhidroz), diş sıkma ve gıcırdatma gibi rahatsızlıkları gidermek adına da tedavide kullanılır. Genel olarak, etkinliği 4-6 ay sürer ve siz bu etikinin kalmasını istediğiniz sürece yılda 2-3 kez tekrarlanabilir.

Nörotoksin uygulamalarına erken dönemde kırışıklık oluşumunu engellemek için başlanabilir. Bu durumda, hastaya küçük dozlarda enjeksiyon yaparak oluşmaya başlayan kırışıklıkların kalıcı olmasının önüne geçilir.
Nörotoksin uygulamaları yaşlanmanın etkilerini azaltmakla” bilinir ve kullanım alanları aşağıdaki gibidir:
• Alın kırışıklıkları
• Gözaltı kırışıklıkları (kaz ayağı)
• Burun kırışıklıkları (tavşan hatları)
• Boyun, Ağız ve Dudak kırışıklıkları
• Kaş kaldırma
• Dekolte bölgesindeki kırışıklıklar

 

Botoks uygulaması sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Nörotoksin uygulamalarda nadiren yan etkiyle karşılaşılır. Birkaç gün içinde düzelen enjeksiyon bölgelerinde hafif morarma olabilir. İşlem yapılan bölgede ilk birkaç gün rahatsızlık hissetmeniz normaldir, ancak bu hızlı bir şekilde geçecektir. Yine de aşağıda belirtilenlerden uzak durulmalıdır:
• İşlemden sonraki üç saat boyunca uzanmaktan kaçının ve dik durmaya özen gösterin.
• Uygulama yapılan bölgeyi işlemden sonraki üç gün süresince dokunmaktan ve ovalamaktan kaçının.
• İşlem yapılan bölgeye aynı gün içinde sıcak uygulamayın.
• Sıcak suda duş almaktan kaçının.

Bu gönderiyi paylaş