BABALAR GÜNÜ

Babalar Günü/ Erkek Sağlığı

Bu ay Babaları kutluyoruz. “Babalık” farklı şekillerde olabilir. “Babalığın” çeşitli biçimlerine rağmen, çoğu erkek için ortak olan şey, doktora gitme konusunda duydukları rahatsızlıktır.  

2019 yılında yapılan bir Cleveland Klinik araştırması, erkeklerin %72'sinin doktora gitmek yerine ev işleri yapmayı tercih ettiğini saptamıştır. Hekime başvuranların %20'sinin ise şikayetleri konusunda açık olmadığı görülmüştür. Araştırmaya katılan erkeklerin %82'si kendilerine güvenen aileleri ve arkadaşları için sağlıklı kalmak istediklerini belirtmelerine rağmen sadece %50'sinin aktif olarak önleyici sağlık hizmeti aldığı görülmektedir. Ek olarak, COVID-19 salgını nedeniyle birçok erkek tarama testlerini ve önleyici/koruyucu sağlık  ziyaretlerini ertelemekte, bu da bu sorunu daha da kötüleştirmektedir.

Bir patolog olarak kontrolsüz ilerlemesine izin verilen kanserleri ve diğer hastalıkları teşhis ederken, önleyici/koruyucu sağlık ziyaretlerini ertelemenin ne yazık ki zararlı etkilerini görüyorum.

Dolayısıyla, bu ay, bir patolog olarak, yaptıkları her şey için tüm babalara teşekkür ederken, onları önleyici/koruyucu sağlık hizmeti almaya öncelik vermeye davet ediyorum. Ev işleri bekleyebilir!

 

 

Bu gönderiyi paylaş