Göz Sağlığı ! Dinlendirici Gözlük Var mıdır?

                                                                        Göz Sağlığı ! Dinlendirici Gözlük Var mıdır?

Gözü sağlam olanlar için “Dinlendirici Gözlük” var mıdır?

Hayır. Gözlük bir kırılma kusuru olanlar için yardımcı bir araçtır. Bu açıdan sağlıklı olan, yani kırılma kusuru bulunmayanları dinlendiren bir gözlük yoktur. Nasıl koltuk değneği yalnızca ayak veya bacaklarında sorunu olan biri için yardımcı iken, sağlıklı biri için hiç bir yardımı yoksa gözü sağlıklı biri için de numaralı gözlük yardımcı bir araç sayılmaz, yarar sağlamaz.

 

Dinlendirici gözlük,

Gözlük camlarında bulunabilecek bazı özellikler nedeniyle gözlüklerin ikincil kazançları olabilir :

UV emilimi / Yansıma azaltıcı kaplama / Ayna kaplama / Renklendirilmiş camlar / Fotokromik camlar  / Polarize camlar / Özel filtreli camlar

Verilmiş olan numaralı camın bu özellikleri kişiyi rahatlatabilir, hatta yararı küçük numaralı camın önüne de geçebilir.

 

Dinlendirici gözlük nedir, var mıdır?

Hiçbir kusuru olmayan gözlere, az yorulsun – dinlensin diye verilen gözlüklerdir: Yoktur.

Görmeyi çok fazla etkilemeyen, küçük numaralı kırma kusurları için göz hekimlerince, göz yorgunluğu (astenopi) oluşmaması için, devamlı takılmasa da olur ibaresiyle verilmiş gözlüklerdir.

:Vardır

Dinlendirici Gözlük: Baş ağrısı

Baş ağrısı nedenlerinden, tespiti ve muayenesi en kolay olduğu düşünüldüğünden, genellikle ilk

araştırılanlar, gözle ilgili olanlardır.

Gözlerin yoğun kullanılması sonrası ortaya çıkışı tipiktir. Drews yoğun bir günün ertesi sabahında da ortaya çıkabileceğini bildirmiştir. Başvurulduğunda; genellikle haftalar, aylardır süren, meslek veya görsel ihtiyaçların değişmesi sonrasında ortaya çıkmış, kaş, göz etrafı ve arkası bölgede, orta şiddette, donuk bir ağrı söz konusudur.

 

Dinlendirici Gözlük: Ne zaman Yazalım?

Hikaye önemli; hafta sonu veya tatilde devam ediyorsa, başka bir neden olabilir. Muhasebeci, bankacı gibi yoğun göz mesaisi olanlarda verilebilir. Sadece kırma kusurları değil, binoküler görme anomalileri de araştırılmalıdır.

Genel bir tıbbi kontrol ve diş muayenesinde baş ağrısına neden olacak bir bulgu saptanmamışsa, kırma kusurunun tashihi ile şikayetlerin geçip geçmeyeceğinin deneyip görülmesi, ucuz ve invazif olmayan bir yoldur.

BBT, EEG, MRG ve anjiografi gibi daha invazif yöntemlere gerek kalmayabilir.

Düşük değerli sferik, astigmatik, prizmatik camlar, pahalı olmayan gözlükler şeklinde reçete edilip bir iki ay denetilebilir ve başarılı olunursa kalıcı bir gözlüğe geçilebilir.

 

Sonuç Olarak ;

Yukarıda tanımlandığı şekliyle ‘dinlendirici gözlükler’; gözlük satışını artırmak gibi bir art niyet gözetilmeksizin, objektif ve sübjektif bulgulara dayanarak, gerektiğinde vermekten kaçınmamamız gereken gözlüklerdir.

Bu gönderiyi paylaş