Karın Yağlanması (Abdominal Obezite)

                                                                  KARIN YAĞLANMASI (ABDOMİNAL OBEZİTE)

               Karın ve bel çevresinde bulunan  yağlar, vücudumuzun  diğer bölgelerinde  bulunan yağlara göre  aterosklotik kalp hastalığı, Metabolik Sendrom ,Tip 2 diyabet ve inme  açısından  daha  fazla risk   oluşturmaktadır.Karın yağlanmasının sağlık riski oluşturmasının önemli bir nedeni  de bu yağların deri altında birikmesinin  yanında  karaciğer ve pankreas gibi organların içinde de birikmesidir.

                 Bel ve karın yağları  vücudun diğer  bölgelerindeki  yağlarda  olduğu  gibi   fazla kalori alınması  ile artmakta ve  abdominal obeziteye  yol açmaktadır . Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, yaşlanma ve genetik etkenler   de  karın yağlanmasında  rol oynar.

               Karındaki yağlanma  bel çevresini ölçerek gösterebilir.Vücut kitle  endeksi  ise genel  vücut yağlanması  ve obeziteyi  göstermektedir. Bel  çevresi toplumlar arasında farklılı göstermektedir.Türkiye için bel  çevresi ölçüm  ortalaması  kadınlarda  80 cm ,erkeklerde 90 cm dir.Bu değerlerin üstüneki  ölçümler  artmış  karın  yağlanmasını  gösterir.

             Erkeklerdeki   karın  bölgesindeki yağlanma, erkek seks hormonlarına bağlı olarak  kadınlara  göre daha fazladır.  40 yaşından önce, kadınlarda en çok yağ bulunan bölge kalça ve basen bölgesiyken, 40 yaş sonrası östrojen hormonunun azalmaya başlamasıyla birlikte bu yağlanma karın bölgesine doğru dağılım gösterir

              Doymuş yağ alımını azaltma, meyve ve sebze tüketimini arttırma ve porsiyonları azaltma yapma gibi yaşam şekli değişiklikleri,  karın yağlanması başta olmak üzere tüm vücut  yağlanmasını azaltacaktır.

                 Şeker  içeren  içecekler  fazla  kalori alınımına neden olarak, karın ve bel çevresi yağlanmayı artırır.Bunların içinde çoğunlukla  mısır şurubu bulunmakta olup kalorisi yüksektir.Trans  yağ asitlleri, margarinde  bulunur  ve karın yağlanmasını daha çok arttırmaktadır. Fast food , sıklıkla trans yağ ve  yüksek kalori içerdiği için karın yağlarını arttırıcı etki yapar.İşlenmiş  ve  paketlenmiş  her türlü  besin  de kilo  alimı  ve  karın  yağlanmasını  arttırır.

               Karın yağlanmasını azaltan en önemli  etkenler   kalori alımının azaltılması ve sürekli egzersizdir. Doymuş yağ alımını azaltma, meyve ve sebze tüketimini arttırma ve porsiyonları azaltma yapma gibi yaşam şekli değişiklikleri,  karın yağlanması başta olmak üzere tüm vücut  yağlanmasını azaltacaktır. Günde  2 bardak  yeşil çay karın yağlarını azaltmaktadır. Lif içeriği yüksek besinler,  karın  yağlarını  azaltır. Örneğin, bulgur lifli bir besin olup pirince göre daha az zararlıdır. Rafine ve işlem görmüş ürünler  ise karın yağı  ve kilo artışı yapar.kilo alımını arttırır.

              Genellikle kilo verildiğinde ilk eriyen  bölüm vücudun orta bölgesi dir. Orantılı olarak kilo verebilmek için dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir.Mekik çekmek veya karın bölgesine yönelik diğer egzersizleri yapmak karın kaslarınızı güçlendirir ancak bel çevresindeki yağları azaltmaz. Bel çevresindeki veya diğer bölgelerdeki yağları azaltmak için diyet ve birlikte  egzersiz  yapılmalıdır. Yürüme, koşma, yüzme, bisiklet veya tenis gibi kardiyo tarzı egzersizler yağ yakımını destekler.Günde  10000 adım atmak idealdir.Bu adımlar ne kadar tempolu olursa  o kadar  verimli olacaktır.Günlük  egzersiz miktar  ikiye  bölünerek  uygulanabilir.Hiç egzersiz  yapmayanlar için yavaş  artırılan egzersiz ile ideal ve verimli  egzersiz  miktarına erişilmelidir.

Yapılan çalışmalar, bel çevresi yağlanmanın özellikle kalp sağlığı için çok tehlikeli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda osteoporoz, demans (unutkanlık), Alzheimer, diyabet, kolon kanseri, metabolik sendrom, yüksek kan basıncı gibi sağlık problemleri ile bağlantı olduğu görülmektedir.

Alınan kaloriyi azaltmak ve daha fazla egzersiz yapmak, bel çevresini azaltmanın en iyi yoludur. Yapılan bir çok araştırma; meyve, sebze, tam tahıl, düşük yağlı süt ürünleri, kurubaklagil, yağlı tohumlar, yağsız et, balık, yumurta ile tüm besin öğelerini karşılayan dengeli bir diyet takibi ve haftada 3-4 gün, 30 ila 60 dakika egzersiz ile desteklenmesinin bel çevresini kontrol altına alınabileceğini göstermektedir.

Bu gönderiyi paylaş