Sağlıklı Yaşam Manifestosu

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SAĞLIKLI YAŞAM MANİFESTOSU

1. Abur-cubur ürünler ve şekerli içeceklerden uzak durun. Bu ürünlerin kalorilerinin yüksek, doğada olmayan şekilde yüksek şeker ve yağ içerdiğini unutmayın.

2.  Kolalı içecekler, değişik aromalarla masum gibi gösterilen "soğuk çaylar" arasında fark olmadığını unutmayın. Bu ürünler ya yapay tatlandırıcı ya da nişasta bazlı şekerden dolayı yüksek fruktoz içermektedir. Yapay tatlandırıcı içeren içeceklerin de sanıldığının aksine şişmanlık için risk oluşturduğunu unutmayın.

3. Bilgisayar, cep telefonu ve oyun konsolları dahil ekran başında 1 saatten daha fazla vakit geçirmeyin. Elektronik oyunların veya şiddet içeren dizilerin sizleri aşırı heyecanlandırmasına, beyninizde fazla miktarda dopamin salgılatmasına, uyuma zorluğu yaratmasına izin vermeyin. Bunun yerine arkadaşlarınızla, ailenizle vakit geçirin; sokakta oynayın, kitap okuyun, sizi mutlu edecek aktiviteler için vakit yaratın.

4. Mümkünse okulda bir spor faaliyetine katılın. Yürüme fırsatlarını değerlendirin. Egzersizin sizi daha mutlu yapacağını ve okul başarınızı olumlu etkileyeceğini unutmayın.

5. Kahvaltı etmeden okula gitmeyin. Okulda öğün atlamayın ve yemekhanede yemek yiyin. Öğünlerde yavaş yemeye, sebze ve meyve tüketmeye dikkat edin. Akşam yemeğinde diğer öğünlere göre daha az kalori almaya, saat sekizden sonra bir şey yememeye özen gösterin.

6. Erken yatın ve günde en az 8 saat uyumayı ihmal etmeyin.

7. Sizi şişmanlatan ürünlere, alışkanlıklara karşı meydan okuyun. Nasıl eğitiminizi ihmal etmiyor ve başarılı bir gelecek için çaba gösteriyorsanız geleceğiniz için herşeyden önce bedeninizi ve sağlığınızı ihmal etmeyin.

Bu gönderiyi paylaş