Vücudumuzu Kışa Hazırlayalım

Vücudumuzu Güçlü Bir Bağışıklık Sistemiyle Kışa Hazırlayalım

Sıcak yaz aylarının sonlarına geliyoruz. Güneşin zararlı etkilerinden korunmaya çalışarak D vitamini depolamak  gibi sonbahar-kış aylarında daha çok ihtiyacımızın olacağı güçlü bir bağışıklık için harekete geçme zamanı. Özellikle solunum sistemi enfeksiyonlarına daha çok yakalandığımız sonbahar-kış aylarına güçlü bir bağışıklık sistemi ile girmek bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmanın en kolay yolu.

 Bağışıklık sistemi, vücudumuzda içsel ve dışsal pekçok durumdan kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bilindiği üzre stres, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı,uyku bozuklukları bağışıklığımızın temel düşmanlarıdır. Şeker hastalığı, kalp yetmezliği, KOAH, solunum yetersizliği gibi kronik hastalıkları olan hastalar içinse bağışıklık sisteminin daima güçlü tutulmaya çalışılması yaşamsal bir sorundur. Özellikle ileri yaş kronik hastalığı olan hastalarda hastalığın gidişâtında kötüleşme, hastaneye yatış, acil servise başvurma gibi istenmeyen durumlar çoğunlukla enfeksiyon hastalıkları kaynaklıdır.

Güçlü bir bağışıklığa sahip olmanın ilk vazgeçilmezi sağlıklı beslenmedir. Doğanın insanlara bağışıklıklarını güçlendirmeleri için fırsat tanırcasına vitamin ve mineral içerikleri yüksek, antioksidan özellikte  sebze ve meyvelerin bolca yetişmesine olanak sağladığı zamanlar da bu mevsimlere rastlar. Özellikle C vitamini ve mineral bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler, antioksidan özellikleri baskın kırmızı sebzeler bu dönemde tüketilebilecek başlıca besinlerdir.  Proteinden fakir beslenme durumunda da olumsuz şekilde etkilendiğinden, hayvansal gıdalar, kurubaklagiller, sebze ve meyvelerin dengeli olarak tüketilmesi güçlü bir bağışıklığın vazgeçilmezidir. Yeterince sıvı tüketmek, doğal meyve suları, maden suyu, bitki çayları gibi içecekleri, yapay, katkı maddesi ve şeker içeriği yüksek içeceklere tercih etmek gerekir. Çay, kahve tüketiminin sınırlandırılması özellikle kansızlık sorunu yaşayan, kalp,damar hastalıkları olan ileri yaş hastalar için önemlidir. Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sisteminin en bilinen düşmanlarıdır. Düzenli uyku tüm vücut sistemlerinin olmazsa olmaz sağlık belirleyicisidir. Aynı şekilde düzenli olarak yapılan egzersiz de güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmada etkilidir.

Son olarak enfeksiyon hastalıklarından korunmak için belli aralıklarda yapılan, kronik hastalıkları olan ileri yaş hastalarda mutlaka yapılması gereken aşılar için doktora başvurmak için de en iyi zaman sonbahar aylarıdır.

Bu gönderiyi paylaş